Mezinárodní filmový festival v Benátkách 2016

Režisér Lav Diaz se pro vítězný film Žena, která odešla inspiroval povídkou Lva Nikolajeviče Tolstého. Volně plynoucí drama vypráví o nespravedlivě odsouzené učitelce, která se po třiceti letech v nápravném zařízení snaží usadit na Filipínách. Vztahy s dřívějším manželem a dcerou nestojí za nic, syn je neznámo kde.

Po sedmi letech se mezi filmaře vrátil módní návrhář Tom Ford. A úspěšně. Jeho thriller Noční zvířata mu vynesl Stříbrného lva, druhé nejvyšší ocenění z Benátek. Fordova novinka pojednává o záhadném textu exmanžela, který se vrací do minulosti.

Mezi režiséry porota cenu přiřkla hned dvěma tvůrcům. Andrey Konchalovskiy byl oceněn za drama z období druhé světové války Ráj (Rai). Vedle ruského autora byl za režii oceněn též mexický autor Amat Escalante a jeho naturalistické drama Divý kraj (La región salvaje).

Muzikálová pocta La La Land, vynesla cenu pro nejlepší herečku Emmě Stone.

Nejlepší herecký výkon přiřkla porota Oscaru Martínezovi za roli ve filmu Příkladný občan (El ciudadano ilustre). Cenu za scénář převzal Noah Oppenheim za životopis o vdově po JFK Jackie. Zvláštní cenu poroty převzala experimentující režisérka Ana Lily Amirpour, která v Benátkách představila kanibalistickou romanci The Bad Batch.

Herci Jean-Paul Belmondovi byl předán čestný Zlatý lev za celoživotní dílo.

 

UFD/12.9.2016